Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania. Czy warto?

Nauka programowania. Czy warto?

Niejednokrotnie powtarzaliśmy, jak ważny jest dobór odpowiednich zajęć dodatkowych – pozaszkolnych dla naszego dziecka. Dla tych, którzy nadal nie do końca przekonani są do różnego rodzaju aktywności i nauki popołudniowej przybliżymy nieco temat kodowania. Programowanie dla dzieci pociąga najmłodszych, ale i często nastręcza wiele pytań dorosłym. Oto krótki przewodnik po tych najczęstszych.

Programowanie, czy warto?

Wartość edukacyjna programowania jest bezcenna. Możemy o niej mówić zarówno kontekście ogólnego rozwoju dziecka, jak i mając na myśli namacalne, materialne dowody uznania tej umiejętności jako jednej z niesamowicie ważnych w obecnych czasach.

Jeżeli chodzi o naukę programowania jako wartościowego przedmiotu w edukacji od najwcześniejszych lat uczęszczania do szkoły, jest to zdecydowanie istotny argument. Nauka programowania nie ogranicza się do bezmyślnego klikania na klawiaturze albo znów zaawansowanych prób wdrażania w systemy skomplikowanych algorytmów. Programowanie dla dzieci to pobudzenie szeregu ogólnorozwojowych umiejętności, które mogą mieć olbrzymi wpływ choćby na odnoszenie sukcesów także w innych kierunkach nauki.

Jak wygląda nauka programowania?

Nauka programowania dla dzieci to między innymi pomoc w rozwoju umiejętności takich jak myślenie logiczne, analityczne a tym samym ścisłe. Dzieci uczące się programowania łatwiej odnajdują się w przedmiotach takich jak matematyka fizyka czy chemia. Ponadto programowanie ogólnie aktywuje rozwój wielu części mózgu odpowiadających za pamięć, koncentrację czy planowanie.

Motywacja do nauki programowania

Czy programowanie może uczyć twórczości? Jasne! Kreatywność i programowanie wbrew pozorom mają ze sobą wiele wspólnego. Programować oznacza przede wszystkim tworzyć nowe możliwości, a do tego nie wystarczy mieć sprawnego, ścisłego umysłu, ale także wykazać się wyobraźnią, empatią, możliwościami projektowania czegoś, co dla innych będzie tak samo fascynujące, potrzebne i zrozumiałe.

Początki programowania niekoniecznie są łatwe, ale trochę dobrego nastawienia plus odnalezienie odpowiedniego miejsca, w którym nasze dziecko będzie mogło się informatycznie rozwijać, zdecydowanie powinno pomóc.

Nauka programowania przez gry.

Na początek można zacząć od niezobowiązujących wizyt na stronie z aplikacjami, grami i innymi propozycjami zarówno dla dzieci, jak i młodzieży, które poprzez ciekawe rozwiązania wprowadzają młodych adeptów w świat koderskiej pasji. Jest to dobry sposób na to, przekonać dziecko do rozwoju w tym kierunku, sprawdzić, czy rzeczywiście się nadaje i chce pogłębiać swoją wiedzę oraz jak wygląda jego biegłość w cyfrowym świecie. Tego typu platformy mogą być też ciekawym pomysłem na spędzenie edukacyjnie czasu z rodziną.

Najpopularniejsze w kontekście profesjonalnie nauki programowania od podstaw są odbywające się w wielu miastach warsztaty programowania dla dzieci. Głogów daje takie możliwości choćby poprzez naszą placówkę. Nauka programowania dla uczniów szkół podstawowych i średnich odbywa się w nich w sposób łączący edukację z zabawą i są jednym z najlepszych zajęć pozaszkolnych, które można zaproponować swojemu dziecku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *